sayfa başı

info@boyaservis.com
0532 602 25 90

Bor Yalıtımı UygulamalarıBOR  NEDİR ? BOR, ÜRETİMİNDE %75 GERİ KAZANILMIŞ ATIK SELÜLOZ KULLANIMIYLA ÜLKEMİZİN EN ÇEVRECİ VE DOĞAYA EN ZARARSIZ YALITIM MALZEMESİDİR

BOR, kullanılmış selüloz malzemenin (gazete kağıtlarının) kırılarak içine bor türevleri karıştırılarak üretilmektedir. Malzemenin kuru yoğunluğu 60 kg/m3, püskürtmeli uygulamadaki yoğunluğu, uygulamadaki püskürtme ayarlarına göre 90-110 kg/m3 arasındadır. 

Bor madeninin kendine özgü özellikleri sayesinde, bünyesinde küf, mantar ve bakteri oluşumuna izin vermez, böcek ve haşarat barındırmaz. Islansa dahi, hem kısa sürede kurur, hem de ıslak kaldığı sürede küf ve mantar oluşturmaz. 

Aynı zamanda bor katkısıyla selüloz, yangın geciktirici malzeme özelliğini kazanır. Bu da malzememizin yangın riski olan bölgelerde güvenle kullanılabilmesini sağlamaktadır. Yapılan bağımsız araştırma ve testlerde, yangın anında yüksek dayanım performansı gösterir, ateşle temas ettiği yerde yüzeysel bir kararma oluşturarak, alevin ürünün arkasına geçişini ve ilerlemesini geciktirir. 

 

BOR’ un ısı yalıtım katsayısı değeri ise, uygulama yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 0,038 W/mK olarak ölçülmüştür. Bu değer de malzemenin çok iyi bir yalıtım malzemesi olduğunu göstermektedir.

Son olarak ABD’ de 1970 yıllarından beri kullanmış ve kullanılmaya devam eden malzemenin, çok dar alanlarda, girilmesi olanaksız yerlerde bile rahatlıkla ve hiç boşluk ve ısı köprüsü oluşturmadan, rahatlıkla uygulanabilmesi, bir çok yüzeye kolaylıkla yapışabilmesi, iki duvar ya da levha arasında kuru püskürtme yoluyla, duvarları kaldırmadan, kırmadan kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde uygulanabilmesi, trapez saç altıda, hiçbir mekanik tespite ihtiyaç duymadan, hiçbir boşluk bırakmadan ve çok hızlı bir şekilde uygulanabilmesi, gemilerde, vagonlarda, konteynırlarda vb., yanmazlığın da etkisiyle, çok düşük işçiliklerle ve çok hızlı uygulanabilmesi, teknik özelliklerinin yanında artı değer olarak yer almaktadır.

 

NERELERDE KULLANILIR ?

BOR' UN UYGULAMA ALANLARI: 

* BÖLME DUVARLARDA 
* DIŞ DUVARLARIN İÇTEN YALITIMINDA 
* DIŞ DUVARLARDA SIDING, YALI BASKISI, GİYDİRME CEPHE ALTINDA 
* ALÇIPAN ASMA TAVAN ÜZERİNDE 
* DÖŞEME TAHTASI ALTINDA 
* ÇATI ARASINDA ZEMİNDE, MERTEK ARASINDA, ÇATI TAHTASI ALTINDA 
* METAL ÇATILARDA 
* TRAPEZ SAC ÇATILARDA 
* ATERMİT ÇATILARDA, ONDULINE ALTINDA 
* BODRUM TAVANLARINDA 
* KAZAN DAİRELERİNDE 
* GEMİLERDE 
* VAGONLARDA 
* ve özel uygulamalarda 

ISI VE SES YALITIMINDA GÜVENLE KULLANILABİLİNİRBor Yalıtımı Uygulamaları
Bor Yalıtımı Uygulamaları
Adres: Karaman Mh. Kerem Cd. Salihoğlu Sitesi No:17 Nilüfer BURSA TÜRKİYE
GSM: 0 532 602 25 90 Telefon: (0 224) 249 56 95 Fax: (0 224) 249 56 95
hikmet@boyaservis.com
AK-SER Mühendislik