sayfa başı

info@boyaservis.com
0532 602 25 90

Hafif Çelik Konstrüksiyon Sistemleri 

1. ÇELİK YAPI NEDİR?
Çelik Yapı Sistemleri, özellikle yüksek maliyetleri ve uzun süreli yapım aşamalarından dolayı betonarme ve ahşap yapı sistemlerine alternatif ve uzun yıllardır tüm dünyada kullanılan yapı sistemleridir. Çelik Yapı Sistemlerinde amaç, düşük maliyetle, başta deprem gibi doğal afetlere karşı, güvenli , konforlu ve dört mevsim kullanılabilinen konutlar üretmektir.
 
2. ÇELİK YAPILAR NERELERDE KULLANILIR?
Çelik Yapılar; konut, apartman, villa, işyeri, otel, motel, pansiyon, hastane, dershane, alışveriş merkezi, fabrika, depo v.b. kısacası her türlü binanın yapımında kullanılır. Kullanım alanlarında hiçbir kısıtlama yoktur.
 
3. HAFİF ÇELİK VE AĞIR ÇELİK ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?
Hafif Çelik; 3 kat bina yüksekliğine kadar ev tipi yapılarda, Ağır Çelik  ise; 3 kattan daha yüksek gerek konut amaçlı gerekse işyeri amaçlı yapılarda kullanılır. İkisi arasındaki fark sadece maliyettir. Özellikle çeliğin mukavemeti konusunda hiçbir fark yoktur.
 
4. ÇELİK, YILDIRIMI ÇEKER Mİ?
Hayır, koruma tesisatı yıldırımı toprağa iletir.
 
5. ÇELİK, ZAMANLA PASLANIR MI?
Hayır, yapılarda sıcak galvanizli çelik kullanılır. Galvanizle kaplanan çelik hiçbir şekilde paslanmaz.
 
6. ÇELİK DEPREME KARŞI DAYANIKLI MIDIR?
Çelik, betonarme binalara oranla 5 ila 10 kat daha hafiftir. Depreme karşı alınacak en büyük önlem binanın yükünü hafifletmektir. Çelik, yapıya gelen deprem enerjisini büyük ölçüde yutarak canınızı ve malınızı korur. Depreme tehlikesine karşı en güvenli yapı seçeneğidir.
 
7. ÇELİK EKONOMİK MİDİR?
Evet, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar düşük fiyata yüksek kalite sağlayarak inşaat süresini azaltır, işçilik maliyetlerini düşürür, uzun ömürlüdür. Tamamiyle fabrikasyon üretimdir.
 
8. ÇELİK ZAMANLA EVE ZARAR VERİR Mİ?
Hayır, böceklenmez, zamanla sehim vermez, çalışmaz, yanmaz. Sıcak galvanizli olduğu için de paslanmaz.
9ÇELİK KONUTLAR YAPININ NET KULLANIM ALANINI AZALTIR MI?
Hayır azaltmaz. Aksine taşıyıcı sistemi betonarme olan bir yapıya oranla % 10 net alan kazanımı sağlar. 
 
10. SOĞUK BÖLGELER İÇİN ÇÖZÜMÜNÜZ NEDİR? 
1. Alternatif : Dış duvarların kalınlaştırılması , Tavan izolasyonunun kalınlaştırılması
2. Alternatif : Binanın Dışına ilave kaplama yapılması (Mantolama , PVC siding vs..)
3. Alternatif : Çatı kaplamasının değiştirilmesi ( Osb+Mebran+Shingle ) yapılması
11,PREFABRİK NE DEMEKTİR?
Prefabrike İngilizce bir sözcük olup, ön üretimli anlamlarına gelmektedir. Prefabrik sadece çelik için değil, beton ve ahşap içinde kullanılır. Fabrika veya benzeri şantiyelerde yapının belli uzuvlarının önceden üretilmesi sistemi prefabrikasyondur.

Prefabrik denilince genelde herkesin aklına Körfez Depremi sonrası yapılan binalar gelmektedir. Bu binalar Konteyner denilen, tırların dorsesinde yük ve ticari emtaa taşımak amacıyla kullanılan, çelik veya demir, insanların barınamayacağı, kapalı kutulardır. Hiçbir yalıtımı olmayan, hangi sebepten ötürü depreme sonrası kullanıma verilen bu kutularla üretimini yaptığımız Çelik Konstrüksiyon Villaların karşılaştırılmasının yapılmasının imkanı yoktur

 


Adres: Karaman Mh. Kerem Cd. Salihoğlu Sitesi No:17 Nilüfer BURSA TÜRKİYE
GSM: 0 532 602 25 90 Telefon: (0 224) 249 56 95 Fax: (0 224) 249 56 95
hikmet@boyaservis.com
AK-SER Mühendislik